Bitcoin Nedir?


Bitcoin Nedir?

Bitcoin son zamanlarda sık sık duyulan bir terim olsa da, 10 yıl gibi bir geçmişi olduğunu söylemek gerekiyor. Bitcoin ilk yıllarda çok fazla bilinmese de günümüzde tüm dünya tarafından kabul edilen bir para birimi olma özelliğini taşıyor. Bu para birimi hakkında da çok fazla merak uyandıran konu vardır. Bunların başında da bitcoin nedir?  Nasıl bir kullanım sistemi bulunmaktadır?  Şeklinde birden çok soru akıllara geliyor. Bu sorulara etkili bir cevap vererek Bitcoin hakkında merak edilenleri sunmak gerekiyor. Bu durumda ilk olarak bitcoin’ in sanal para birimi olduğunu da söylemekte fayda var. Böylece zihinde Bitcoin hakkında ilk olguyu oluşturmak mümkün olacaktır. Sanal para birimi olan Bitcoin ne tür işlemlerde kullanıcısına kolaylık sunduğu ise kullanım alanı hakkında bilgi sahibi olmayı sağlayacaktır. Dijital ödeme sisteminin en önemli bir parçası olan Bitcoin para birimi çok fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.

bitcoin nasıl üretilir

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin için üretim aşamasını kavramak, nasıl bir yapıya sahip olduğunu da kavramayı sağlayacaktır. Bitcoin sanal para birimi daha önce ismi duyulmamış olan Satoshi Nakamato isimli programcı tarafından 2009 yılında piyasaya sürülmüş bir yazılımdır. Bitcoin dijital ödeme sisteminde kullanıcılar arasında hiçbir aracı bulunmadan işlem yapılmaktadır. Aracıya gerek duyulmadan yapılan işlemlerde onaylamalar ağ üzerinden yapılıyor ve blok zinciri adı ile bilinen bir defterde kaydı tutuluyor. Bu kayıt defterinin bir özelliği de kamuya açık olmasıdır. Merkez havuzda işlemi Bitcoin’ i merkezde daha önce olmayan ilk dijital bir para birimi oluşturuyor. Dünya çapında kripto para cüzdanını kullanmakta olan birçok kişi Bitcoin’ i tercih ediyor. 10 yıl gibi uzun bir sürede varlığını koruması ve değerini kazanması da Bitcoin’ in doğru bir yazılım sistemi ile işlemleri sağladığını ve kullanıcısına imkan sunduğunu gösteriyor. Etkin bir şekilde kullanılan internet ve dijital dünya için vazgeçilmez bir sanal para birimi olarak kullanılabileceği de düşünülüyor. Bitcoin hakkında çok fazla bilgi ve de detaya ulaşmak için farklı sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanı tabiri de cevap bulmak isteyen ve de açıklanılması gereken bir kavram oarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir para söz konusu ise mutlaka cüzdan hakkında da fikir yürütülebilir.  Sanal işlemlerin yapılması ve çeşitli alışverişlerde de kullanılan Bitcoin sanal para birimi kullanıcıları Bitcoin cüzdanı da kullanıyor.  Bitcoin cüzdanı nedir? Bu soruya cevap vererek hem merakı gidermek hem de doğru bilgiyi aktarmak gerekiyor. Bitcoin cüzdanı, bitcoin sanal para birimini kullanmakta olan kişilerin kendilerine ait olan Bitcoin’leri biriktirecek ve saklayacak bir yer olarak çoğunlukla tercih ediliyor. Bitcoin hem açık hem de özel olmak üzere iki çeşit açık şifreleme anahtarlarını içeriyor. Bu cüzdan Bitcoin işlemlerini yapabilmek için gerekli bilgileri içerisinde bulunduruyor ve bu işlemleri etkili ve de sağlıklı bir şekilde yapmayı sağlıyor. Kullanıcılar için kolaylık sağlamakta olan Bitcoin cüzdanı kullananların sayısı da giderek artış göstermektedir. Bu Bitcoin olarak isimlendirilmekte olan cüzdanın en önemli özelliği ise kişiye özel olmasıdır. Bu özelliği ile sadece bir kişinin kullanmasına ve sadece bir kişinin Bitcoin paraları kullanmasına izin veriyor. Bitcoin işlem ve verileri Bitcoin cüzdanı kullanılarak saklanıp korunabiliyor.

bitcoin

Bitcoin Blok Zinciri Nedir?

Bitcoin tüm dünyada kabul görmüş bir sanal para birimi olması nedeni ile bir blok zinciri bulunuyor. Bitcoin blok zinciri tamamen kamuoyuna açık olan ve Bitcoin işlemlerinin kayıtlarının tutulduğu bir sistem olarak tanımlanabilir. Bu blok zinciri merkez havuzu olmayan bir sistem olarak işlem yapıyor. Bu işlemlerin yapılması ise A ödeyeni B miktardaki Bitcoin’ i C alıcısına gönderdi şeklinde oluşuyor. Bu işlemler yine Bitcoin blok zinciri ağını oluşturan yazılım ile bu ağ üzerine herkes tarafından görüntülenebilecek şekilde yayınlanıyor. Bu da işlemlerin hem Bitcoin kullanıcıları tarafından hem de bu işlemler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından görünmesini sağlıyor. Ağ düğümleri tarafından işlem onaylanır ve onaylanan bu işlem sistemin defterine eklenir böylece yapılmış olan Bitcoin işlemi diğer düğümlere de yayımlanmış olur. Bu blok zincirinin kamuoyuna açık bir kayıt işlemi olduğunu da tekrar söylemekte fayda vardır. Bu blok veritabanı sayesinde de onaylanan her bir işlemin ve her bir Bitcoin’ in bağımsız bir şekilde onaylanması sağlanmaktadır.  Bu blok üzerinde her bir düğüm blok zinciri kendi kopyasını saklayarak, yapılan işlemlerin bağımsız bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin işlemlerinin yapılması sırasında bir dizi kurallar mevcuttur. Bu kurallar sayesinde Bitcoin sanal para birimi ve dijital ödeme işlemleri gerçekleşmektedir. Bitcoin satın alınması da bu işlemler dizisi ile oluşuyor. Bitcoin işlemleri adım izlence dili olarak tanımlanıyor. Bitcoin işleminin geçerli bir işlem olması için bir ya da iki adet verisinin olması gerekiyor. Her bir veri de bir önceki işlemlerin harcanmamış bir çıktısı olmalıdır. Ayrıca bu işlemlerin veri sahibinin dijital imzasını da taşıması gerekiyor. Tüm bu işlemlerde çoklu veri kullanımı olduğu görülüyor. Bu çoklu veri kullanımı çoklu Bitcoin’ in nakit işlemlerinde de kullanımı ile yakından ilişkilendiriliyor. Bir işlemin çıktısının rastgele çoklu bir satoshi olarak belirlenmesi de mümkün oluyor. Böyle bir durumda ödeme verilerinin toplamının planlanan ödeme toplamlarını geçmesi de mümkün olabiliyor. İşlem çıktısı için musasebe işlemleri yapılmamış olan bir sathoshi verisi de işlem ücreti olarak değerlendirilebilmektedir. Bitcoin işlem ücretleri ödeme konusunda da kişinin vereceği karara göre işlem yapılır. Bu karar ödeme yapılmayacağı yönünde de olabilir. Bu da Bitcoin madencilerinin daya yüksek ücret ödemiş olan kullanıcılarının işlemlerini önceliklendirme ve de hızlandırması kararını almalarının da mümkün olduğunu bildirmek gerekiyor.

bitcoin

Bitcoin İşlemlerinde Ücretlendirme ve Madencilik işlemleri

Bitcoin işlemleri ücretlendirmeleri işlemleri ve ücretlerin belirlenmesi konusu da oldukça merak uyandıran bir konudur. Ücretlendirmeler Bitcoin işlemlerinin boyutuna göre belirlenmekte ve bu işlemlerin yapılması sırasında kullanılmış olan verilerin sayısına göre de sıralanmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi sırasında ise işlemlerin tarihleri dikkate alınmaktadır. Daha önceki tarihte yapılmış olan harcanmamış veriler öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Bitcoin sanal para kullanımının gerçekleşmesi için bu paranın oluşturulması gerekiyor. Bitcoin madenciliği tabiri de bu aşamada devreye girmektedir. Bitcoin madenciliğinde görev alan madenciler bulunmaktadır. Bu madenciler yeni yayımlanmış işlemleri toparlayarak bu işlemlerin onaylanmasını sağlamaktadırlar. Bu onaylama işlemleri sonrasında da blok zincirine bu işlemlerin bilgi akışının aktarılması işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bitcoin sanal para oluşturmada ve Bitcoin blok zincirinin sürekliliğini sağlamak konusunda, Bitcoin madenciliğinin oldukça büyük bir öneme sahip olduğu görülüyor. Sürekli olarak işlemlerin gerçekleştirilmesi ve blok zincirinin güncelliğini koruması da tamamen Bitcoin madenciliği de bu anlamda temel bir işletim sistemi oluyor.

Bitcoin Nasıl Elde Ediliyor?

Bitcoin hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için biraz daha araştırmaya devam etmek gerekiyor. Bitcoin tedariği de merak edilen ve ilgi duyulan bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üzerinde hemen hemen her yerde bilinen ve kullanılmaya başlanılan Bitcoin sanal para birimi nasıl elde ediliyor? Bir Bitcoin bloğu kurulması ve bloğun başarılı bir şekilde işlem görmesi halinde madenci yeni oluşturulan Bitcoin’ ler ve işlem ücretleri ile ödüllendiriliyor. Ödül talebinde bulunabilmek için de bir sistem kullanılıyor. Bu sisteme coinbase adı veriliyor. Coinbase bir işlem sistemi olarak kullanıcı karşısına çıkıyor. Bu sistem işleme tabi tutulan ödemeleri içeriyor. Var olan tüm Bitcoin’ ler ise coinbase işlem sistemi içerisinde üretilebiliyor. Eklenen bir blok ödülünün her bir 210 bin blokta bir ödülün yarıya ineceği açıklaması da Bitcoin protokolü tarafından yapılmaktadır. Bitcoin’lerin numaraları ise her 10 dakikada bir güncellenmektedir. Ödül değeri ise her 4 yılda bir yarıya inmek sureti ile azalış göstermektedir. Bu azalış ile ödülün sıfırlanması halinde ise ödüllendirme işlemi sadece Bitcoin işlemi ücretleri ile yapılacaktır. Sanal bir para olarak dijital ödeme sisteminde önemli yere sahip olan Bitcoin kullanıcılarına ödül vermeye de bu şekilde devam edecektir.

Bitcoin Takası Mümkün Mü?

Bitcoin İşlemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için oldukça derin bir araştırma yapmak gerektiği çok daha iyi anlaşılıyor. Yeni öğrenilen her bir bilgi başka bir soruyu akıllara getiriyor. Bitcoin takası da bu sorulardan sadece birisini oluşturuyor. Bir sanal para ve bu kadar güçlü bir işletim ve ağ zincirine sahip olan Bitcoin’ ler için takas işlemi de mümkün olabiliyor mu? Bu soruya Bitcoin cüzdanının bir özelliği ile başlamak gerekiyor. Cüzdanlar ve cüzdanlara benzer olan yazılımlar kullandıkları teknikler ile bütün Bitcoin lerin eşdeğer olduğunu var sayıyor. Cüzdanların bu özelliği de Bitcoin takısı için alt yapı oluşturuyor. Araştırmacılar da bu konularda çalışmalarını devam ettiriyor. Bitcoin kullanıcıları da bu durumda takas işlemlerinin getiri ve tehlikeleri olup olmadığını detaylı bir şekilde öğrenmeye çalışıyor. Araştırmacıların yapmakta olduğu çalışmalar ise bu konuyu iyice aydınlatmayı amaçlıyor. Bitcoin ilk keşfinden sonra çeşitli yazılım işlemleri ile geliştirildi. İlk mucidinin yazılımı devretmesi ile yeni ve farklı özellik ve nitelikleri de kazanmaya başladı. Uzun yıllar boyunca dijital ödeme sistemlerinde kullanılması da oldukça farklı ve yeni özellikleri kazanmasına yardımcı oldu.

Bitcoin Sanal Para Birimi ve Dijital Ödeme Sisteminin Bir Parçası

Bitcoin kelimesini çoğu zaman duyduğunuz mutlaka olmuştur. Bitcoin nedir? Bu soruya oldukça kısa ve net bir cevap vermek tabi ki mümkündür. Bitcoin sanal bir para birimidir. Demek kısa ve net bir açıklama olacaktır. Sonrasında ise bu para biriminin dijital ödeme sistemi üzerinde etkin bir şekilde kullanılmakta olduğunu eklemeliyiz. Teknoloji ve bilmin gelişmesi ile birlikte doğan ihtiyaçlara çözüm oluşturma konusunda yine bilim ve teknolojinin desteği ile cevap verilebiliyor. Bitcoin sanal bir para birimi olması ve doğuşu da yine dijital alışveriş sisteminde etkin ve kararlı bir şekilde kullanılacak olan değere duyulan ihtiyacı karşılıyor. Bu konuda yapılan etkili bir çalışma olması nedeni ile de dünya çapında çok sayıda kullanıcı kitlesine sahip olabilmiştir. Yazılım ilk kurucusundan sonra devredilerek el değiştirmesi ile de farklı alanlarda geliştirilme ve de çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilme özelliğine sahip olma şansını da yakalamıştır. Uçtan uca işletim sistemi kullanılması ile alıcı ve satıcı arasında farklı bir aracıya ihtiyaç duyulmuyor olması da Bitcoin’ in güvenilir olma özelliğini arttırmaktadır. Bitcoin sanal para birimi ile işlem yaparak dijital ödemeyi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.Bitcoin Nedir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir